| Brand | SVL |
| Model | 32 Inch LED HD Ready TV (32LC38) |
| Price in India | ₹13,499 |
| Model Name | 32LC38 |
| Display Size | 32 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2016 |
| Resolution Standard | HD-Ready |
| Resolution (pixels) | 1366x768 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 740 mm x 445 mm x 85 mm |
| Weight (without stand) | 4.92 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 740 mm x 480 mm x 200 mm |
| Weight (with stand) | 5 kg |
| No of HDMI Port | 1 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | No |
| Headphone Jack | 1 |
| Audio Out | 1 |
| RF Connectivity Input | 1 |
| Brightness | 280 cd/mA2 |
| Contrast Ratio | 5000:01:00 Static |
| View Angle | 178 Degree |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 10 W x 2 |
| Power Consumption | 57 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| Battery Type | AAA |
SVL 32 Inch LED HD Ready TV (32LC38)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM