| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Symphony 95 L Desert Air Cooler (Master Cool, White) | ₹ 13,299 |
Symphony 95 L Desert Air Cooler (Master Cool) price in India starts from ₹ 13,299. The lowest price of Symphony 95 L Desert Air Cooler (Master Cool) is ₹ 13,299 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 95 L Desert Air Cooler (Master Cool) |
| Price in India | ₹13,299 |
| Model Name | Master Cool |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 95 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | 3 |
| Operating | Manual |
| Body Material | ABS Body |
| Blower/Fan Material | Fan |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | 220V |
| Power Consumption - Heating | 185 W |
| Width x Height x Depth | 45 cm x 100 cm x 20 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered in Warranty | Except Plastic |
| Not Covered in Warranty | Burning And Damage |
| Warranty Service Type | Service By Company |
Symphony 95 L Desert Air Cooler (Master Cool)
₹13,299
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM