| Product Name | Price in India |
|---|---|
| TCL 55 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (55C61B, Black) | ₹ 34,990 |
TCL 55 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (55C61B) price in India starts from ₹ 34,990. The lowest price of TCL 55 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (55C61B) is ₹ 34,990 at Amazon on 19th May 2026.
| Brand | TCL |
| Model | 55 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (55C61B) |
| Price in India | ₹34,990 |
| Model Name | 55C61B |
| Display Size | 55 inch |
| Screen Type | QLED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| Smart TV | Yes |
| Width x Height x Depth (without stand) | 29.2 cm x 122.4 cm x 77 cm |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 32GB |
TCL 55 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (55C61B)
₹34,990
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications