Tecno Camon 50 Pro mobile was launched on 18th February 2026. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.78-inch touchscreen display offering a resolution of 1208x2644 pixels (1.5K). The display sports Gorilla Glass for protection.Tecno Camon 50 Pro comes with 12GB of RAM. The Tecno Camon 50 Pro runs Android 16 and is powered by a 6150mAh battery. The Tecno Camon 50 Pro supports 45W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Tecno Camon 50 Pro on the rear packs a 50-megapixel primary camera; a 50-megapixel camera, and an 8-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-megapixel sensor.
The Tecno Camon 50 Pro runs HiOS 16 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Tecno Camon 50 Pro measures 162.37 x 76.97 x 7.38mm (height x width x thickness) .
Connectivity options on the Tecno Camon 50 Pro include Wi-Fi, GPS, NFC, USB OTG, and USB Type-C. Sensors on the phone include ambient light sensor, gyroscope, and accelerometer.
| Brand | Tecno |
| Model | Camon 50 Pro |
| Release date | 18th February 2026 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 162.37 x 76.97 x 7.38 |
| Battery capacity (mAh) | 6150 |
| Fast charging | 45W Fast Charging |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.78 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1208x2644 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass |
| Processor make | MediaTek Dimensity 8350 Ultimate |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 50-megapixel + 8-megapixel |
| Front camera | 32-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HiOS 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Tecno Camon 50 Pro
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes
Falcon Heavy Roars Back to Life with Powerful Broadband Satellite Launch
Jolly O Gymkhana Now Available Online: Where to Watch This Tamil Reality Show