Xiaomi Pad Mini tablet was launched on 24th September 2025. The tablet comes with a 8.80-inch touchscreen display offering a resolution of 3,008x1,880 pixels at a pixel density of 403 pixels per inch (ppi). Xiaomi Pad Mini is powered by a 3.73GHz MHz octa-core MediaTek Dimensity 9400+ processor. It comes with 8GB of RAM. The Xiaomi Pad Mini runs Android and is powered by a 7,500mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Xiaomi Pad Mini on the rear packs 13-megapixel camera. It sports an 8-megapixel camera on the front for selfies.
The Xiaomi Pad Mini runs HyperOS is based on Android and packs 256GB of inbuilt storage. The Xiaomi Pad Mini measures 205.13 x 132.03 x 6.46mm (height x width x thickness) and weighs 326.00 grams. It was launched in Purple and Gray colour.
Connectivity options on the Xiaomi Pad Mini include USB Type-C and Wi-Fi.
| Brand | Xiaomi |
| Model | Pad Mini |
| Release date | 24th September 2025 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 205.13 x 132.03 x 6.46 |
| Weight (g) | 326.00 |
| Battery capacity (mAh) | 7,500 |
| Removable battery | No |
| Colours | Purple and Gray |
| Screen size (inches) | 8.80 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 3,008x1,880 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 403 |
| Processor | 3.73GHz MHz octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 9400+ |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 13-megapixel |
| Front camera | 8-megapixel |
| Operating system | Android |
| Skin | HyperOS |
| USB Type-C | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.40 |
Xiaomi Pad Mini
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM