Xiaomi QLED TV X Pro 75 vs Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
Xiaomi QLED TV X Pro 75
vs
Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Xiaomi QLED TV X Pro 75
key specs
Display
75.00-inch
32.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
1668mm x 76mm x 959mm
740.2 mm x 449.3 mm x 46.9 mm
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android Based
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Xiaomi
Samsung
Model
QLED TV X Pro 75
32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
Release date
February 19, 2026
Model Name
32ES6200
Display Size
75 inch
32 inch
Screen Type
QLED
LED
Color
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
No
Series
QLED TV X Pro
Launch Year
2026
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1668mm x 76mm x 959mm
740.2 mm x 449.3 mm x 46.9 mm
Weight (without stand)
18.7
6.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1668mm x 391mm x 1027mm
740.2 mm x 516.1 mm x 241.3 mm
Weight (with stand)
29.2
7.4 kg
Stand Type
Quad
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
A55
Graphic Processor
Mali-G52 MC1
RAM
2GB
Storage Capacity
32GB
Operating System
Android Based
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
PC Audio In
1
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
audio features
Speaker Type
Stereo
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Audio, Xiaomi Sound
Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Speaker Output RMS
34
20 W
Number of Speakers
2
Surround Sound
SRS TheaterSound HD
video features
Refresh Rate (Hz)
120
HDR Support
HDR10+, Dolby Vision
Picture in Picture (PIP)
power features
Power Consumption
46 W, 0.3 W (Standby)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Xiaomi QLED TV X Pro 75 With 4K QLED Display, 34W Speakers Goes on Sale in India: Price, Features