| Brand | Daikin |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKH35 SRV16) |
| Price in India | ₹31,999 |
| Model Name | FTKH35 SRV16 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Operating Modes | Econo Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 800 mm x 283 mm x 198 mm |
| Outdoor W x H x D | 765 mm x 550 mm x 285 mm |
| Other Dimensions | Indoor Unit Package Dimensions: 265 x 855 x 340 mm |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB, Low - 31 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.65 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1110 W |
| Operating Current | 4.87 A |
| Other Power Features | Annual Power Consumption: 742 kWh |
| Other Air Flow Features | Air Flow Rate: 9.6 CMM |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |
Daikin 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKH35 SRV16)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM