| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daikin 2.02 Ton 3 Star Split Inverter AC (FTKL71UV16T-3, White) | ₹ 64,890 |
Daikin 2.02 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKL71UV16T-3) price in India starts from ₹ 64,890. The lowest price of Daikin 2.02 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKL71UV16T-3) is ₹ 64,890 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Daikin |
| Model | 2.02 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKL71UV16T-3) |
| Price in India | ₹64,890 |
| Model Name | FTKL71UV16T-3 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2.2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 7100 W |
| Compressor | Swing Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Dry Mode, Fan Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 110 cm x 31 cm x 23.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 36.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 49 dB, Low - 32 dB |
| Indoor Temperature Indicator | No |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 130-265V, 50Hz |
| Power Consumption | 2410 W |
| Operating Current | 10.6 A |
| Condenser Fin Type | Blue Fins |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | Air Circulation: 11.9 CMM |
| Air Circulation | 635 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years on PCB (Printed Circuit Board) and 10 Years on Compressor |
Daikin 2.02 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKL71UV16T-3)
₹64,890
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM