| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daikin 2.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, FTKL71TV16T, White) | ₹ 71,324 |
Daikin 2.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKL71TV16T) price in India starts from ₹ 71,324. The lowest price of Daikin 2.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKL71TV16T) is ₹ 71,324 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Daikin |
| Model | 2.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKL71TV16T) |
| Price in India | ₹71,324 |
| Model Name | FTKL71TV16T |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2.2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 7100 W |
| Compressor | Neo Swing |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 110 cm x 31 cm x 23.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 18 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 47 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 2410 W |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor From Daikin |
Daikin 2.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKL71TV16T)
₹71,324
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM