Dell Inspiron Pro is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 12GB of RAM. The Dell Inspiron Pro packs 16GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 405. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), Multi Card Slot, Mic In ports.
| Brand | Dell |
| Model | Inspiron Pro |
| Model Number | Pro |
| Series | Inspiron |
| Dimensions (mm) | 380.00 x 260.00 x 21.70 |
| Weight (kg) | 2.1 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 N3710 |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Cache | 2MB |
| RAM | 12GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 405 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 16GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Mic In | Yes |
Dell Inspiron Pro
CD Projekt Red Reveals Songs of the Past, a Brand New Witcher 3 Expansion Coming to PC and Consoles in 2027
Asus ROG Zephyrus Duo (2026) GX651 India Launch Timeline Leaked; Expected Price, Specifications