Bus Simulator 27 Details
-
Publisher
Astragon Entertainment
-
Developer
Simteract
-
Game Modes
Single-player
Bus Simulator 27 System Requirements
Windows
Minimum
| os | Windows 10 or higher |
|---|
| processor | AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz or Intel Core i5-10400F 2.9 GHz |
|---|
| memory | 8GB |
|---|
| graphics | Nvidia GeForce GTX 1060 6GB or AMD Radeon RX 580 8GB |
|---|
| storage | 40GB |
|---|
| directx | DirectX 12 |
Recommended
| os | Windows 10 or higher |
|---|
| processor | AMD Ryzen 7 3700X 3.6 GHz or Intel Core i7-10700K 3.8 GHz |
|---|
| memory | 16GB |
|---|
| graphics | Nvidia GeForce RTX 3060 Ti 12GB or AMD Radeon RX 6600 XT 8GB |
|---|
| storage | 40GB |
|---|
| directx | DirectX 12 |