Screamer Details
-
Release Date
26 March 2026
-
Publisher
Milestone
-
Developer
Milestone
-
Game Modes
Single-player
Screamer System Requirements
Windows
Minimum
| os | Windows 10 or higher |
|---|
| processor | Intel Core i5-9600K 3.7 GHz or AMD Ryzen 5 2600 3.4 GHz |
|---|
| memory | 16GB |
|---|
| graphics | Nvidia GeForce GTX 1060 6144MB or AMD Radeon RX 5500 XT 8192MB |
|---|
| storage | 35GB |
|---|
| directx | DirectX 12 |
Recommended
| os | Windows 10 or higher |
|---|
| processor | or AMD Ryzen 7 7700X 5.4 GHz |
|---|
| memory | 16GB |
|---|
| graphics | Nvidia GeForce RTX 4070 12288MB or AMD Radeon RX 9070 XT 16384MB |
|---|
| storage | 35GB |
|---|
| directx | DirectX 12 |
Rating
Rating
78/100
Rating (Series S/X)
78/100
Rating (PS5)
77/100
Rating (Windows)
76/100