| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 265 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RF EON 265 RCI, Steel Rush) | ₹ 24,790 |
Godrej 265 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RF EON 265 RCI) price in India starts from ₹ 24,790. The lowest price of Godrej 265 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RF EON 265 RCI) is ₹ 24,790 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 265 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RF EON 265 RCI) |
| Price in India | ₹24,790 |
| Release date | 9th April 2021 |
| Model Name | RF EON 265 RCI |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Intelligent Inverter Compressor |
| Capacity | 265 L |
| Colours | Steel Rush |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 155.00 x 60.50 x 0.00 |
| Depth | 64.5 cm |
| Weight | 50.8 kg |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 200 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Inbuilt Stabilizer, Convertible, Deodorizer |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Gasket Type | Anti-b Technology |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Other Features | Intelligent Ambient Sensing Technology, Patented Cool Shower Technology, 27 L Largest Storage Space, Runs on Home Inverter, 2.75 inch Thickest Insulation |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor from Godrej |
Godrej 265 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RF EON 265 RCI)
₹24,790
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM