| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 436 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RF EONREGALIS 477B, Champagne Gold) | ₹ 42,990 |
| Godrej 436 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RF EONREGALIS 477B, Matte Black) | ₹ 47,319 |
Godrej 436 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RF EONREGALIS 477B) price in India starts from ₹ 42,990. The lowest price of Godrej 436 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RF EONREGALIS 477B) is ₹ 42,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 436 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RF EONREGALIS 477B) |
| Price in India | ₹42,990 |
| Model Name | RF EONREGALIS 477B |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 436 L |
| Colours | Champagne Gold |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 173.30 x 73.80 x 0.00 |
| Depth | 73.9 cm |
| Weight | 67 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Display Type | LED |
| Handle type | Recess Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Nano Shield Technology |
| Warranty Summary | 10 Years Compressor Warranty, 1 Year Comprehensive Warranty. |
Godrej 436 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RF EONREGALIS 477B)
₹42,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM