| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 6.8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (GWS 6801 PPL, Red & White) | ₹ 17,000 |
Godrej 6.8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (GWS 6801 PPL) price in India starts from ₹ 17,000. The lowest price of Godrej 6.8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (GWS 6801 PPL) is ₹ 17,000 at Amazon on 10th May 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 6.8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (GWS 6801 PPL) |
| Price in India | ₹17,000 |
| Model Name | GWS 6801 PPL |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | White & Blue |
| Shade | Blue |
| Dimensions (mm) | 94.50 x 74.60 x 0.00 |
| Depth | 45 cm |
| Washing Capacity | 6.8 kg |
| Power Consumption | 450 W |
| Display Features | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Standard Brand Warranty |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. Also Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer cabinet and plastic parts. Any accessories external to the product. Product is not used according to the instructions given in the instructions manual. Defects caused by improper use as determined by the company personnel. Modification or alteration of any nature made in the electrical circuitry/ or physical construction of the set. Site where the premises is kept conditions that do not confirm to the recommended operating conditions of the machine. Serial number is removed, altered or obliterated from the machine. Defects due to cause beyond control like lightning, abnormal voltage, acts of God or while in transit to the service center's or purchaser's residence. |
Godrej 6.8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (GWS 6801 PPL)
₹17,000
Largest Black Holes May Form Through Repeated Collisions, Study Suggests
Elle OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Love Mocktail 3 Now Available to Stream on Zee 5: All You Need to Know About Cast, Plot, and More
Adivi Sesh and Mrunal Thakur’s Dacoit Now Streaming Online: What You Need to Know