| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 1.5 Ton 2 Star Split AC (Copper Condensor, HS18T-NMW2B, White) | ₹ 29,990 |
Haier 1.5 Ton 2 Star Split AC (HS18T-NMW2B) price in India starts from ₹ 29,990. The lowest price of Haier 1.5 Ton 2 Star Split AC (HS18T-NMW2B) is ₹ 29,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1.5 Ton 2 Star Split AC (HS18T-NMW2B) |
| Price in India | ₹29,990 |
| Model Name | HS-18T-NMW2B/HU18-2B |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5050 W |
| Compressor | Fixed Speed |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Cool Mode, Dry Mode, Auto Mode, Fan Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 91 cm x 31 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 86 cm x 55 cm x 34.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 35 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB, Low - 28 dB |
| Panel Display | LED Digital Display |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | Upto 150 sq ft sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.4 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1149.55 W |
| Evaporator Fin Type | Blue Coating |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | No |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | 4 Step Fan Speed |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Other Filter Features | Micro Dust Filter (1.2 mm Grid) |
| LED Backlit Buttons | No |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | LCD Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | No |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | No |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 6 Years on Compressor |
Haier 1.5 Ton 2 Star Split AC (HS18T-NMW2B)
₹29,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM