| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, HSU12C-TCB3, White) | ₹ 32,109 |
Haier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU12C-TCB3) price in India starts from ₹ 32,109. The lowest price of Haier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU12C-TCB3) is ₹ 32,109 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU12C-TCB3) |
| Price in India | ₹32,109 |
| Model Name | HSU12CTCB3 CLEANCOOL 3S |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3600 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 865 mm x 290 mm x 200 mm |
| Indoor Unit Weight | 11.8 kg |
| Outdoor W x H x D | 845 mm x 600 mm x 325 mm |
| Outdoor Unit Weight | 25 kg |
| ISEER | 3.8 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V |
| Power Consumption | 3600 W |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | No |
| Auto Restart | No |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor Warranty from Haier |
Haier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU12C-TCB3)
₹32,109
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam