| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HED 223RF P, Red Opal) | ₹ 17,490 |
Haier 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HED 223RF P) price in India starts from ₹ 17,490. The lowest price of Haier 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HED 223RF P) is ₹ 17,490 at Flipkart on 3rd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HED 223RF P) |
| Price in India | ₹17,490 |
| Model Name | HED 223RF P |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Normal Compressor |
| Capacity | 215 L |
| Colours | Red Opal |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 141.00 x 68.00 x 0.00 |
| Depth | 56.8 cm |
| Weight | 44 kg |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Flower |
| Gasket Type | Anti-Fungal Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Deodorizer | No |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Haier 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HED 223RF P)
₹17,490