Havells 55 L Desert Air Cooler (KoolWave 55) price in India starts from ₹ 12,590. The lowest price of Havells 55 L Desert Air Cooler (KoolWave 55) is ₹ 12,590 at Amazon on 13th May 2026.
| Brand | Havells |
| Model | 55 L Desert Air Cooler (KoolWave 55) |
| Price in India | ₹12,590 |
| Model Name | KoolWave 55 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | 3 Side Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 55 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Air Deflection | Auto Swing |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 239.99V |
| Power Consumption - Heating | 188 W |
| Width x Height x Depth | 102 cm X 52 cm X 64 cm |
| Weight | 20 kg |