Havells 45 L Tower Air Cooler (VELO 45) price in India starts from ₹ 8,190. The lowest price of Havells 45 L Tower Air Cooler (VELO 45) is ₹ 8,190 at Amazon on 13th May 2026.
| Brand | Havells |
| Model | 45 L Tower Air Cooler (VELO 45) |
| Price in India | ₹8,190 |
| Model Name | VELO 45 |
| Colour | Grey |
| Type | Tower |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 45 L |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Power Requirement | 239.99V |
| Power Consumption - Heating | 188 W |
| Width x Height x Depth | 102 cm X 52 cm X 64 cm |
| Weight | 20 kg |