| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Havells 55 L Desert Air Cooler (KoolBlast 55, Grey & White) | ₹ 9,820 |
Havells 55 L Desert Air Cooler (KoolBlast 55) price in India starts from ₹ 9,820. The lowest price of Havells 55 L Desert Air Cooler (KoolBlast 55) is ₹ 9,820 at Amazon on 14th May 2026.
| Brand | Havells |
| Model | 55 L Desert Air Cooler (KoolBlast 55) |
| Price in India | ₹9,820 |
| Model Name | KoolBlast 55 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 55 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Air Delivery | 2354 cfm |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 473 sq.ft |
| Castor Wheels | Yes |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | No |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Power Requirement | AC 220V-240V |
| Width x Height x Depth | 59 cm x 107 cm x 40 cm |
| Weight | 13.7 kg |
| Blower/Fan Diameter | 40.64 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On-site |
Havells 55 L Desert Air Cooler (KoolBlast 55)
₹9,820
Forza Horizon 6 Launch: Release Timings, Price, Ratings and Everything You Need to Know
Moto G37 Power, Moto G37 India Launch Date Announced, Key Features Revealed