| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Havells 65 L Desert Air Cooler (Kace 65, Grey & White) | ₹ 10,690 |
Havells 65 L Desert Air Cooler (Kace 65) price in India starts from ₹ 10,690. The lowest price of Havells 65 L Desert Air Cooler (Kace 65) is ₹ 10,690 at Flipkart on 13th May 2026.
| Brand | Havells |
| Model | 65 L Desert Air Cooler (Kace 65) |
| Price in India | ₹10,690 |
| Model Name | Kace |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 65 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Air Delivery | 2119 cfm |
| Motor Speed | 1325 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 452 sq.ft |
| Castor Wheels | Yes |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | No |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Power Requirement | AC 220V-240V |
| Width x Height x Depth | 63.9 cm x 121.3 cm x 44.9 cm |
| Weight | 14 kg |
| Blower/Fan Diameter | 40.64 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On-site |
Havells 65 L Desert Air Cooler (Kace 65)
₹10,690
Moto Tag 2 With UWB Tracking, Over 600 Days of Battery Life Launched in Select Markets