| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hindware 85 L Personal Air Cooler (Zetacool 2022, Purple & White) | ₹ 9,990 |
Hindware 85 L Personal Air Cooler (Zetacool 2022) price in India starts from ₹ 9,990. The lowest price of Hindware 85 L Personal Air Cooler (Zetacool 2022) is ₹ 9,990 at Flipkart on 5th April 2026.
| Brand | Hindware |
| Model | 85 L Personal Air Cooler (Zetacool 2022) |
| Price in India | ₹9,990 |
| Model Name | Zetacool 2022 |
| Colour | Purple & White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 85 L |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Fan Mode |
| Air Delivery | 4000 cfm |
| Air Throw Distance | 42 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | ABS Body |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 5 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Other Convenience Features | Ionizer |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 200 W |
| Other Power Features | Inverter Compatible |
| Width x Height x Depth | 48 cm x 112 cm x 63 cm |
| Weight | 15.5 kg |
| Blower/Fan Diameter | 46 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Brand Warranty |
| Covered in Warranty | All Electrical Components and Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts, Any Damages due to Mishandling or Improper Storage, Running Appliance in an Improper Electric Condition, Chipping, Peeling or Dent |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Hindware 85 L Personal Air Cooler (Zetacool 2022)
₹9,990