| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1 Ton 2 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, KASHIKOI 200I RAU013AWXA, White) | ₹ 24,000 |
Hitachi 1 Ton 2 Star Inverter Split AC (KASHIKOI 200I RAU013AWXA) price in India starts from ₹ 24,000. The lowest price of Hitachi 1 Ton 2 Star Inverter Split AC (KASHIKOI 200I RAU013AWXA) is ₹ 24,000 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1 Ton 2 Star Inverter Split AC (KASHIKOI 200I RAU013AWXA) |
| Price in India | ₹24,000 |
| Model Name | KASHIKOI 200I RAU013AWXA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3580.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99.7 cm x 29.4 cm x 25.8 cm |
| Indoor Unit Weight | 13.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 75.0 cm x 54.8 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 33.0 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 6.1 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 741.0 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Hitachi 1 Ton 2 Star Inverter Split AC (KASHIKOI 200I RAU013AWXA)
₹24,000