| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, RAU312HUD, White) | ₹ 34,690 |
Hitachi 1 Ton 3 Star Split AC (RAU312HUD) price in India starts from ₹ 34,690. The lowest price of Hitachi 1 Ton 3 Star Split AC (RAU312HUD) is ₹ 34,690 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (RAU312HUD) |
| Price in India | ₹34,690 |
| Model Name | RAU312HUD |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Operating Modes | Dry Mode, Cool Mode, Auto Power Save Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor Unit Weight | 32.5 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1030 W |
| Operating Current | 4.6 Amp |
| Air Flow Direction | 2 Way |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Filter Clean Indicator, Koukin Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | LCD Wireless Remote Controller, On / Off Timer with Advanced Start-up, Selectable Fan Speeds |
| Warranty Summary | 1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor |
Hitachi 1 Ton 3 Star Split AC (RAU312HUD)
₹34,690