| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Honeywell Air Touch i9 Room Air Purifier (Gold) | ₹ 19,772 |
Honeywell Air Touch i9 Room Air Purifier price in India starts from ₹ 19,772. The lowest price of Honeywell Air Touch i9 Room Air Purifier is ₹ 19,772 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Honeywell |
| Model | Air Touch i9 Room Air Purifier |
| Price in India | ₹19,772 |
| Model Name | Air Touch i9 |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA, Pre-Filter |
| Dimensions (mm) | 55.00 x 44.00 x 0.00 |
| Depth | 26 |
| Weight | 8.00 kg |
| Shade | Gold |
| Material | PLASTIC |
| Coverage Area | 415 sq ft |
| Control Type | CHILD LOCK |
| Suitable For | HOME |
| Air Flow Level | 300 km/hr |
| Number of Speed Setting | 3 |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Clean Air Delivery Rate | 300 CMH |
| Humidifier | No |
| Indicators | Real time PM2.5 level display |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Display Type | Tri-color LED + Real-time pollution reading |
| Child Lock | Yes |
| Timer | No |
| Power Requirement | 42 |
| Power Consumption | 42 W |
| Noise Level | 63 dB |
| Warranty Summary | 1 YEAR |
| Covered in Warranty | ANY MANUFECTURING DEFECT |
| Not Covered in Warranty | ANY BRAKAGE |
| Warranty Service Type | ON SITE |
Honeywell Air Touch i9 Room Air Purifier
₹19,772
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM