HP 15-ay507tx is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The HP 15-ay507tx packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by AMD Radeon R5 M430. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP 15-ay507tx price in India starts at Rs. 47,500.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 15-AY507TX Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5, Silver, 15.6 inch) | ₹ 47,500 |
HP 15-ay507tx price in India starts from ₹ 47,500. The lowest price of HP 15-ay507tx is ₹ 47,500 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | HP |
| Model | 15-ay507tx |
| Price in India | ₹47,500 |
| Model Number | 15-ay507tx |
| Dimensions (mm) | 384.30 x 254.60 x 24.30 |
| Weight (kg) | 2.19 |
| Colours | Turbo Silver |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 41 |
| Battery Cell | 4 |
| Battery Life (up to hours) | 9 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 6th Gen 6200U |
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Burst Clock Speed | 2.8 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | AMD Radeon R5 M430 |
| Dedicated Graphic Memory | 2GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | Super Multi DVD |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi format card reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-ay507tx
₹47,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM