HP 15-ba017ax is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a APU Quad Core A8 processor and it comes with 2GB of RAM. The HP 15-ba017ax packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by AMD Radeon R5 M430. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP 15-ba017ax price in India starts at Rs. 30,700.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 15-BA017AX Laptop (DOS, 4GB RAM, 1000GB HDD, AMD Turbo Silver, 15.6 inch) | ₹ 30,700 |
HP 15-ba017ax price in India starts from ₹ 30,700. The lowest price of HP 15-ba017ax is ₹ 30,700 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | HP |
| Model | 15-ba017ax |
| Price in India | ₹30,700 |
| Model Number | 15-ba017ax |
| Dimensions (mm) | 384.30 x 254.60 x 24.30 |
| Weight (kg) | 2.19 |
| Colours | Silver |
| Operating system | DOS |
| Battery Cell | 4 |
| Battery Life (up to hours) | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | AMD APU Quad Core A8 3rd Gen 7410 |
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 2GB |
| Graphics Processor | AMD Radeon R5 M430 |
| Dedicated Graphic Memory | 2GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | Super Multi DVD |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi format card reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-ba017ax
₹30,700
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM