HP Pavilion 15q-bu007tu is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The HP Pavilion 15q-bu007tu packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel HD Graphics 520. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 1 USB ports (1 x USB 2.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 2nd April 2026, HP Pavilion 15q-bu007tu price in India starts at Rs. 27,660.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 15Q-BU007TU Laptop (DOS, 4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i3, Black, 15.6 inch) | ₹ 27,660 |
HP Pavilion 15q-bu007tu price in India starts from ₹ 27,660. The lowest price of HP Pavilion 15q-bu007tu is ₹ 27,660 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | HP |
| Model | Pavilion 15q-bu007tu |
| Price in India | ₹27,660 |
| Model Number | 15q-bu007tu |
| Series | Pavilion |
| Dimensions (mm) | 380.00 x 253.70 x 23.90 |
| Weight (kg) | 1.86 |
| Colours | Black |
| Operating system | DOS |
| Battery Capacity (WHR) | 41 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 6th Gen 6006U |
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 520 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | DVD Writer |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi format card reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP Pavilion 15q-bu007tu
₹27,660
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM