HP 15-BS580TX is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 8GB of RAM.
Graphics are powered by AMD Radeon 520 Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0), Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP 15-BS580TX price in India starts at Rs. 40,892.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 15-BS580TX Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i3, Sparkling Black) | ₹ 40,892 |
HP 15-BS580TX price in India starts from ₹ 40,892. The lowest price of HP 15-BS580TX is ₹ 40,892 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | HP |
| Model | 15-BS580TX |
| Price in India | ₹40,892 |
| Model Number | 15-BS580TX |
| Dimensions (mm) | 379.90 x 253.70 x 23.80 |
| Weight (kg) | 2.1 |
| Colours | Sparkling Black |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 6th Gen 6006U |
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | AMD Radeon 520 Graphics |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Hard disk | No |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-BS580TX
₹40,892
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM