HP 15Q-BU013TU is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 520. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0), Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 2nd April 2026, HP 15Q-BU013TU price in India starts at Rs. 34,881.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 15Q-BU013TU Laptop (Windows 10, 4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i3, Smoke Grey) | ₹ 34,881 |
HP 15Q-BU013TU price in India starts from ₹ 34,881. The lowest price of HP 15Q-BU013TU is ₹ 34,881 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | HP |
| Model | 15Q-BU013TU |
| Price in India | ₹34,881 |
| Model Number | 15Q-BU013TU |
| Dimensions (mm) | 378.00 x 253.75 x 23.88 |
| Weight (kg) | 2.1 |
| Colours | Smoke Grey |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 6th Gen 6006U |
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 520 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15Q-BU013TU
₹34,881
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM