HP 250 G4 is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The HP 250 G4 packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with HDMI Port, Multi Card Slot, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP 250 G4 price in India starts at Rs. 62,957.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 250 G4 Laptop (Windows 8.1, 4GB RAM, 500GB HDD, Intel Quad Core, Black, 15.6 inch) | ₹ 62,957 |
HP 250 G4 price in India starts from ₹ 62,957. The lowest price of HP 250 G4 is ₹ 62,957 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | HP |
| Model | 250 G4 |
| Price in India | ₹62,957 |
| Model Number | 250 G4 |
| Dimensions (mm) | 378.00 x 238.00 x 24.80 |
| Weight (kg) | 1.9 |
| Colours | Black |
| Operating system | DOS |
| Battery Cell | 3 |
| Battery Life (up to hours) | 4.5 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 |
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Graphics Processor | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Disk Drive | CD/DVD Writer |
| Read/Write Speed | 8x |
| Finger Print Sensor | No |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | 5 in 1 Card Reader |
| RJ45 (LAN) | Yes |
| RJ11 | No |
HP 250 G4
₹62,957
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM