HP Envy 13-AD173CL is a Windows 10 laptop with a 13.30-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 16GB of RAM. The HP Envy 13-AD173CL packs 512GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated UHD Graphics 620. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth and it comes with 3 USB ports, Multi Card Slot, Mic In ports.
| Brand | HP |
| Model | Envy 13-AD173CL |
| Model Number | 13-AD173CL |
| Series | Envy |
| Dimensions (mm) | 307.00 x 212.00 x 15.00 |
| Weight (kg) | 1.21 |
| Colours | Silver |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 13.30-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i7 8th Gen 8250U |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Cache | 6MB |
| RAM | 16GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated UHD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| Multi Card Slot | 1 Micro SD Card Reader |
| Mic In | Yes |
HP Envy 13-AD173CL
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM