HP Pavilion 15-AB027TX is a Windows 8.1 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The HP Pavilion 15-AB027TX packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by AMD Radeon R7 M360. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP Pavilion 15-AB027TX price in India starts at Rs. 44,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP Pavilion 15-AB027TX Laptop (Windows 8.1, 4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i3, Natural Silver, 15.6 inch) | ₹ 44,999 |
HP Pavilion 15-AB027TX price in India starts from ₹ 44,999. The lowest price of HP Pavilion 15-AB027TX is ₹ 44,999 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | HP |
| Model | Pavilion 15-AB027TX |
| Price in India | ₹44,999 |
| Model Number | 15-AB027TX |
| Series | Pavilion |
| Dimensions (mm) | 384.56 x 261.11 x 25.15 |
| Weight (kg) | 2.29 |
| Colours | Silver |
| Operating system | Windows 8.1 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 5th Gen 5010U |
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | AMD Radeon R7 M360 |
| Dedicated Graphic Memory | 2GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Disk Drive | Super Multi DVD |
| Read/Write Speed | 8x |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi format card reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP Pavilion 15-AB027TX
₹44,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM