| Product Name | Price in India |
|---|---|
| IFB 8.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (Executive ZXM, Mocha) | ₹ 55,990 |
IFB 8.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (Executive ZXM) price in India starts from ₹ 55,990. The lowest price of IFB 8.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (Executive ZXM) is ₹ 55,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | IFB |
| Model | 8.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (Executive ZXM) |
| Price in India | ₹55,990 |
| Release date | 10th December 2020 |
| Model Name | Executive ZXM |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Mocha |
| Shade | Mocha |
| Dimensions (mm) | 85.80 x 59.80 x 0.00 |
| Depth | 62.3 cm |
| Weight | 75 kg |
| Technology Used | Ball Valve Technology |
| Wash Program Types | 14 - Express 15, Mix/Daily, Cotton, Synthetic, Anti-Allergen, Baby Wear, Bulky, Wash+Dry 2hr, Wash+Dry 4hr, Steam & Dry, Refresh, Power Steam, Cradle Wash, Wool, Express 15, Mix/Daily, Cotton, Synthetic, Anti-Allergen, Baby Wear, Bulky, Wash+Dry 2hr, Wash+Dry 4hr, Steam & Dry, Refresh, Power Steam, Cradle Wash, Wool |
| Washing Capacity | 8.5 kg |
| Washing Method | Tumble Wash |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| In built heater | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Other Features | Google Assistant Supported, Siri Supported, LED Display, WiFi Supported |
| Warranty Summary | 48 Months |
| Covered in Warranty | 10 Years Warranty On Motor |
| Warranty Service Type | Onsite |
IFB 8.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (Executive ZXM)
₹55,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM