| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kenstar 100 L Desert Air Cooler (HERCULES 100 HC-RE, White) | ₹ 12,900 |
Kenstar 100 L Desert Air Cooler (HERCULES 100 HC-RE) price in India starts from ₹ 12,900. The lowest price of Kenstar 100 L Desert Air Cooler (HERCULES 100 HC-RE) is ₹ 12,900 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Kenstar |
| Model | 100 L Desert Air Cooler (HERCULES 100 HC-RE) |
| Price in India | ₹12,900 |
| Model Name | HERCULES 100 HC-RE |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | FAN |
| Capacity | 100 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | Yes |
| Colour | White |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Air Deflection | 3 WAY |
| Body Material | PLASCTIC |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | No |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | No |
| Dust Filter | No |
| Power Requirement | 230 V |
| Width x Height x Depth | 51 cm x 114 cm x 65 cm |
| Weight | 15.00 kg |
| Warranty Summary | 1 YEAR WARRANTY FOR MANUFECTURING DEFECTS ONLY |
| Covered in Warranty | MANUFECTURING DEFECTS ONLY |
| Not Covered in Warranty | OTHER THEN MANUFECTURING FAULTS LIKE DAMAGES ETC. |
| Warranty Service Type | ON SITE |
Kenstar 100 L Desert Air Cooler (HERCULES 100 HC-RE)
₹12,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM