| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kenstar 20 L Personal Air Cooler (Little 20, Light Grey) | ₹ 4,989 |
Kenstar 20 L Personal Air Cooler (Little 20) price in India starts from ₹ 4,989. The lowest price of Kenstar 20 L Personal Air Cooler (Little 20) is ₹ 4,989 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Kenstar |
| Model | 20 L Personal Air Cooler (Little 20) |
| Price in India | ₹4,989 |
| Model Name | Little 20 |
| Colour | Light Grey |
| Type | Personal |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 20 L |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Blower |
| Air Delivery | 1400 cmh |
| Air Deflection | 3 Way |
| Body Material | Plastic |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Dust Filter | No |
| Power Consumption - Heating | 135 W |
| Width x Height x Depth | 46 cm x 66 cm x 34 cm |
| Weight | 7.8 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Company Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing defect |
| Not Covered in Warranty | Physical damage |
| Warranty Service Type | On site warranty |
Kenstar 20 L Personal Air Cooler (Little 20)
₹4,989
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM