| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kenstar 50 L Desert Air Cooler (Turbocool Neo 50, White) | ₹ 10,490 |
Kenstar 50 L Desert Air Cooler (Turbocool Neo 50) price in India starts from ₹ 10,490. The lowest price of Kenstar 50 L Desert Air Cooler (Turbocool Neo 50) is ₹ 10,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Kenstar |
| Model | 50 L Desert Air Cooler (Turbocool Neo 50) |
| Price in India | ₹10,490 |
| Model Name | Turbocool Neo 50 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Wood Wool |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 50 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Manual Knob |
| Air Throw Distance | 60 ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 500 sq.ft |
| Body Material | ABS Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 5 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 175 W |
| Width x Height x Depth | 63 cm x 119.9 cm x 44.5 cm |
| Weight | 17 kg |
| Warranty Summary | 1 Year onsite Company Warranty. |
| Covered in Warranty | Technical specification |
| Not Covered in Warranty | Physical Damaged and burned |
| Warranty Service Type | Manufactureing defect |
Kenstar 50 L Desert Air Cooler (Turbocool Neo 50)
₹10,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM