| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kenstar 50 L Window Air Cooler (Double Cool DX, White) | ₹ 8,490 |
Kenstar 50 L Window Air Cooler (Double Cool DX) price in India starts from ₹ 8,490. The lowest price of Kenstar 50 L Window Air Cooler (Double Cool DX) is ₹ 8,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Kenstar |
| Model | 50 L Window Air Cooler (Double Cool DX) |
| Price in India | ₹8,490 |
| Model Name | Double Cool DX |
| Type | Window |
| Cooling Media | Wood Wool |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 50 L |
| Remote Support | No |
| Colour | White |
| Air Delivery | 1750 m3/hr |
| Air Throw Distance | 45 ft |
| Motor Speed | 1400 rpm |
| Air Deflection | 4 Ways |
| Cooling Coverage Area | 150 Sq.Ft. |
| Body Material | Corrosion-free, Thermally Re-engineered Plastic Body |
| Ice Chamber | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Other Convenience Features | Cool On / Off Function, Inverter Compatible |
| Power Requirement | 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 200W |
| Width x Height x Depth | 52 cm x 65 cm x 55 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Kenstar Warranty |
| Covered in Warranty | 1 Year Warranty on the Entire Product Including the Electrical Parts, Motor, Cooling Pads and Outer Plastic Parts |
| Not Covered in Warranty | The Warranty Does Not Cover Incorrect Usage of Product in Combination with any other Substance or Product, Used for Commercial Purpose, Defects Developed Due to Faulty Care / Maintenance / Alterations to the Product / Parts |
| Warranty Service Type | On Site Warranty |
Kenstar 50 L Window Air Cooler (Double Cool DX)
₹8,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM