| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kenstar 51 L Desert Air Cooler (JETT 51, White) | ₹ 9,499 |
Kenstar 51 L Desert Air Cooler (JETT 51) price in India starts from ₹ 9,499. The lowest price of Kenstar 51 L Desert Air Cooler (JETT 51) is ₹ 9,499 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Kenstar |
| Model | 51 L Desert Air Cooler (JETT 51) |
| Price in India | ₹9,499 |
| Model Name | JETT 51 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 51 L |
| Air Delivery | 3000 cfm |
| Air Throw Distance | 35 ft |
| Cooling Coverage Area | 350 sq.ft |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Power Requirement | AC 230V |
| Power Consumption - Heating | 150 W |
| Width x Height x Depth | 46 cm x 96 cm x 37 cm |
| Weight | 11.550 kg |
| Warranty Summary | 1 Year manufacturer |
Kenstar 51 L Desert Air Cooler (JETT 51)
₹9,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM