Kenstar 70 L Desert Air Cooler (MAHA KOOL 70) price in India starts from ₹ 11,789. The lowest price of Kenstar 70 L Desert Air Cooler (MAHA KOOL 70) is ₹ 11,789 at Amazon on 29th April 2026.
| Brand | Kenstar |
| Model | 70 L Desert Air Cooler (MAHA KOOL 70) |
| Price in India | ₹11,789 |
| Model Name | MAHA KOOL 70 |
| Colour | Grey |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 70 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | Yes |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Fan Mode |
| Air Deflection | 3 Way |
| Body Material | PLASCTIC |
| Blower/Fan Material | FAN |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | No |
| Other Body and Design Features | ABS STRONG BODY |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | No |
| Dust Filter | No |
| Power Requirement | 230V |
| Other Power Features | Power Requirement 230 V |
| Width x Height x Depth | 60 cm x 115.5 cm x 51.6 cm |
| Blower/Fan Diameter | 50.3 cm |
| Warranty Summary | 1 YEAR WARRANTY FOR MANUFECTURING DEFECTS ONLY |
| Covered in Warranty | MANUFECTURING DEFECTS ONLY |
| Not Covered in Warranty | OTHER THEN MANUFECTURING FAULTS LIKE DAMAGES ETC. |
| Warranty Service Type | ON SITE |