| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kenstar 70 L Desert Air Cooler (Tall Boy 70, Black & White) | ₹ 15,306 |
Kenstar 70 L Desert Air Cooler (Tall Boy 70) price in India starts from ₹ 15,306. The lowest price of Kenstar 70 L Desert Air Cooler (Tall Boy 70) is ₹ 15,306 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Kenstar |
| Model | 70 L Desert Air Cooler (Tall Boy 70) |
| Price in India | ₹15,306 |
| Model Name | Tall Boy 70 |
| Colour | Black & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 70 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Fan |
| Air Delivery | 4200 cfm |
| Air Throw Distance | 50 ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 500 sq.ft |
| Body Material | FPP,PP,HIPS,ABS |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 170 W |
| Width x Height x Depth | 63 cm x 128.3 cm x 44.5 cm |
| Weight | 16.5 kg |
| Blower/Fan Diameter | 40.6 cm |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to technical issuse /manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | Defects due to External Causes, Accidental, Physical Damage, Cut, Burnt, Misuse and Missing Warranty Stickers or Labels |
| Warranty Service Type | Service Engineer shall visit at customer home |
Kenstar 70 L Desert Air Cooler (Tall Boy 70)
₹15,306
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM