| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kenstar 90 L Desert Air Cooler (SNOWCOOL 90 HC, White) | ₹ 13,632 |
Kenstar 90 L Desert Air Cooler (SNOWCOOL 90 HC) price in India starts from ₹ 13,632. The lowest price of Kenstar 90 L Desert Air Cooler (SNOWCOOL 90 HC) is ₹ 13,632 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Kenstar |
| Model | 90 L Desert Air Cooler (SNOWCOOL 90 HC) |
| Price in India | ₹13,632 |
| Model Name | SNOWCOOL 90 HC |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | FAN |
| Capacity | 90 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Colour | White |
| Speed Control | 3 |
| Operating | Fan |
| Air Throw Distance | 30 ft |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic Fan |
| Castor Wheels | Yes |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230 V |
| Power Consumption - Heating | 175 W |
| Width x Height x Depth | 63 cm x 108 cm x 44 cm |
| Weight | 15.00 kg |
| Blower/Fan Diameter | 45.72 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Manufecturer Warranty |
| Covered in Warranty | Manufecturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Damaged Parts, Scaling |
| Warranty Service Type | TOLL FREE SERVICE 39405252 |
Kenstar 90 L Desert Air Cooler (SNOWCOOL 90 HC)
₹13,632
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM