| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MS-Q18JNXA, White) | ₹ 55,990 |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MS-Q18JNXA) price in India starts from ₹ 55,990. The lowest price of LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MS-Q18JNXA) is ₹ 55,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MS-Q18JNXA) |
| Price in India | ₹55,990 |
| Release date | 2nd March 2021 |
| Model Name | MS-Q18JNXA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Dual Rotary Compressor |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | 4 Modes - 100%, 80%, 60% & 40%, Himalaya Cooling |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 30.8 cm x 18.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 77 cm x 54.5 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 32 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 26 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 180 Sq.ft |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1740 W |
| Condenser Fin Type | Ocean Black Fin |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 441 CFM, 1236 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | HD Filter |
| LED Backlit Buttons | No |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | Low Gas Detection, Cools at 52 DegreeC, Super Convertible 5-in-1 Cooling, DUAL Inverter, Ocean Black Fin, High Capacity Mode, Low Gas Detection, Comfort Air, Ocean Black Protection, Monsoon comfort, Smart Diagnosis System |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Super Silent Operation, Himalaya Cool for Instant Cooling, Hi-Grooved Copper, Stabilizer Free Operation, Smart Diagnosis, Himalaya Cool, Monsoon Comfort, Cools at 52 DegreeC |
| Warranty Summary | 10 Years on Compressor with free gas recharge*, 5 Years on PCB* |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MS-Q18JNXA)
₹55,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM