| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, MS-Q18PNXA, White) | ₹ 36,490 |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MS-Q18PNXA) price in India starts from ₹ 36,490. The lowest price of LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MS-Q18PNXA) is ₹ 36,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MS-Q18PNXA) |
| Price in India | ₹36,490 |
| Model Name | MS-Q18PNXA |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Dual Inverter Compressor |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Cooling Mode, Fan Mode, Auto Operation Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 30.8 cm x 18.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 77 cm x 54.5 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 26 dB |
| Panel Display | LED Magic Display |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 150 sq ft sq ft |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 1050.84 W |
| Condenser Fin Type | Ocean Black Fin |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | No |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Circulation | 441 CFM |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | HD Dust Filter, Ez Clean Filter |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | 4-in-1 Button, Timer, Swing, Fan Speed, Comfort Air, On or Off Button, Set Temperature, Himalaya Cool |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Convertible 4 in 1, Ocean Black Protection, Cools at 52 DegreeC |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years on PCB and 10 Years on Compressor with Gas Charging |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MS-Q18PNXA)
₹36,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM