| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, LSA5AU3A, White) | ₹ 35,490 |
LG 1.5 Ton 3 Star Split AC (LSA5AU3A) price in India starts from ₹ 35,490. The lowest price of LG 1.5 Ton 3 Star Split AC (LSA5AU3A) is ₹ 35,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (LSA5AU3A) |
| Price in India | ₹35,490 |
| Model Name | LSA5AU3A |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5175 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Sweet Dreamz Mode, Energy Save Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 109 cm x 30 cm x 21.8 cm |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor W x H x D | 81 cm x 56.8 cm x 27 cm |
| Outdoor Unit Weight | 38 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1615 W |
| Operating Current | 7.4 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Speed Setting: 4 / 3 |
| Air Circulation | 530 CFM, 1550 CFM |
| Other Filter Features | Dual Protection Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on the Product & 4 Years on the Compressor |
LG 1.5 Ton 3 Star Split AC (LSA5AU3A)
₹35,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM