| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Aluminium Condensor, JS-Q12NRXA, Maroon) | ₹ 44,590 |
LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q12NRXA) price in India starts from ₹ 44,590. The lowest price of LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q12NRXA) is ₹ 44,590 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q12NRXA) |
| Price in India | ₹44,590 |
| Model Name | JS-Q12NRXA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | Maroon |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3450 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 89 cm x 28 cm x 21.6 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 71.5 cm x 49.5 cm x 23 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1100 W |
| Other Power Features | Single Phase |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 10 Years on Compressor |
LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q12NRXA)
₹44,590
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM