| Brand | LG |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (KS-Q12SNXD) |
| Model Name | KS-Q12SNXD |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Dual Inverter |
| Indoor W x H x D | 837 mm x 302 mm x 189 mm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 715 mm x 495 mm x 230 mm |
| Outdoor Unit Weight | 24.5 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 1080 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | No |
| Other Filter Features | HD Filter |
| Night Glow Buttons | No |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor from LG |
LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (KS-Q12SNXD)
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra