| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201ARRD, Ruby Regal) | ₹ 15,490 |
LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201ARRD) price in India starts from ₹ 15,490. The lowest price of LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201ARRD) is ₹ 15,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201ARRD) |
| Price in India | ₹15,490 |
| Release date | 13th July 2022 |
| Model Name | GL B201ARRD |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Conventional Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Ruby Regal |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 117.20 x 53.40 x 0.00 |
| Depth | 65 cm |
| Weight | 34 kg |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 164 kw |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Glossy |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Technology Used | Direct Cool Technology |
| Other Features | Internal Light, Tray Egg, Lock, ?Adjustable Shelves |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor From LG |
LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201ARRD)
₹15,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM