| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201ABCX, Blue Charm) | ₹ 17,890 |
LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201ABCX) price in India starts from ₹ 17,890. The lowest price of LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201ABCX) is ₹ 17,890 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201ABCX) |
| Price in India | ₹17,890 |
| Model Name | GL D201ABCX |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Blue Charm |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 127.70 x 53.40 x 0.00 |
| Depth | 67.1 cm |
| Weight | 33.5 kg |
| Temperature Control | I Micom |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 164 W |
| Power Requirement | 90-310V |
| Other Power Features | Works Without Stabilizer |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Ariana Handle |
| Gasket Type | Anti Bacteria Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Deodorizer | No |
| Technology Used | DC Inverter Technology |
| Other Features | Refrigerator Capacity: 166.5 L, Refrigerator - Interior Lamp, Vegetable and Fruit Drawer, Freezer Capacity: 22.5 L, Freezer - Shelf Type: Tempered Glass, Freezer Style: Top Freezer, I-Micom Display Type Smart Inverter, Fast Ice Works without Stabilizer, Fast Ice Moist N Fresh, Anti Bacterial Shield, Lock n Key, Anti Rat Bite, Solar Connect, Spacious Chiller Tray, Smart Home Inverter Connect |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor from LG |
LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201ABCX)
₹17,890